Hastaneler kaydı, paralar çöpe gitti

Karabük’te zemin etütleri tam yapılmadan inşa edilen Eskipazar ve Ovacık Devlet Hastaneleri temel kayması nedeniyle kullanılamaz hale geldi, milyonlarca liralık kamu kaynağı havaya uçtu.

Hastaneler kaydı, paralar çöpe gitti

Sözcü Gazetesi' nde yer alan habere göre,

Karabük’teki hastane inşaatları iş bilmezliği ve israfı gözler önüne serip kamu kaynaklarının nasıl boşa harcandığına örnek oldu. Eskipazar Devlet Hastanesi 2016 yılında 8 milyon 887 bin TL (3 milyon dolar) ödenerek yapıldı. Ardından zemin kayması nedeniyle göçmeler ve kaymalar yaşandı. Hastane faaliyet gösteremez hale geldi. Ovacık Devlet Hastanesi ise 2020 yılında 9 milyon 974 bin TL’ye (1 milyon 357 bin dolar) mal edildi. İnşaat başladı ancak bu hastanede de zemin kayması yaşandı ve tamamlanamadı.

 

İSRAF EDENLERDEN HESAP SORUN

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay bu iki hastanenin yanı sıra 5000 Evler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşanan skandalları TBMM’de gündeme getirdi. Akay, “Kaynakların nasıl israf edildiği ve savurganca kullanıldığıyla ilgili bu müsebbiplerden de bunu yapanlardan da hesap sorulmuyor. Sayın Cumhurbaşkanı 100 milyarlık tasarruftan bahsediyor. Tasarrufun için denetim mekanizmasının da genişletilmesi, sorumlulardan hesap sorulması gerekiyor” dedi.

 

Kadın Hastanesi yapboza döndü

KARABÜK’teki 5000 Evler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 2015 yılında yıkıldı ve Sosyal Hizmetler Meslek Yüksek Okulu yapımı için 2017’de 14 milyon TL (5 milyon 385 bin dolar) ödenerek temeli atıldı. Meslek Okulu tamamlandı ancak bu kez de binanın Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ek binaya çevrilmesine karar verildi. Bu kez de 10 milyon TL (419 bin dolar) daha ödendi. Yani Kadın Doğum Hastanesi’nin yeniden hastane binasına çevrilmesi için 24 milyon TL ödenmiş oldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER